czwartek, 16 czerwca 2011

Prędkość cięcia wodą

Jakość cięcia, przekładająca się na gładkość ciętej krawędzi metalu, jest oczywiście kluczowym czynnikiem w produkcji metalowych elementów. Wybór cięcia wodnego podyktowany jest często właśnie jakością i brakiem konieczności późniejszej obróbki, wygładzania czy szlifowania wyciętego elementu. Nie zawsze i nie wszyscy rzecz jasna wymagają najwyższej jakości nawet jeśli w grę nie wchodzą czynniki czasowe oraz finansowe lecz aby wykorzystać cały potencjał drzemiący w technologii wodnej oraz w sterowaniu numerycznym cnc nasze urządzenia powinny umożliwiać osiąganie wysokiej jakości cięcia oraz wyważanie relacji pomiędzy takimi czynnikami jak jakość, koszt i czas.
Wycinanie wodą stali oferuje szerokie spektrum dopasowania na tym polu. Cięcie może być wykonane z perfekcyjną gładkością zarówno na cienkich jak i grubych materiałach. Szczególnie skutecznie można zastosować cięcie wodą dla materiałów bardzo źle znoszących wpływ wysokiej temperatury (np.: Tytan) w procesie cięcia.
Prędkość cięcia przekłada się wprost na dwa aspekty jakości: "stream lag" oraz skos krawędzi. Stream lag jest to zakrzywienie wodnej wiązki tnącej, która zawija się w łukowaty sposób w miarę przebijania się i zgłębiania w ciętym materiale. W wyniku tego efektu pojawiają się charakterystyczne żłobienia. Odwrotny skutek przynosi zbyt mała prędkość cięcia. Gdy tak się dzieje może wystąpić ukośny odchyl w kierunku prostopadłym do linii cięcia. W celu dobrania właściwej prędkości cięcia używa się przeznaczonego do tego celu oprogramowania. W dzisiejszej technologii sprowadza się to często do wskazania typu materiału jaki tniemy oraz podania grubości, a to pozwala oprogramowaniu dobrać właściwe parametry cięcia. Jest to szczególnie efektywne przy zmiennej prędkości cięcia i pozwala określić maksymalną prędkość poruszania się dyszy w poszczególnych strefach przy której nie tracimy na jakości. Rodzaj ciętego materiału nie jest obojętny oczywiście dla prędkości cięcia. Większa wydajność ciśnieniowa maszyny tnącej metal wodą pozwala strumieniowi wody pokonywać grubsze materiały przy mniejszym odchyleniu od osi cięcia.
W celu poprawienia szybkości i jakości cięcia metalu używamy ścierniwa, które dozowane jest w odpowiednich proporcjach do wyrzucanego strumienia przecinającego metal czy inny materiał. Zwiększanie zawartości ścierniwa pozwala na uzyskanie lepszej wydajności do pewnego momentu, po którym następuje przesycenie mieszaniny ścierniwem i wydajność zaczyna maleć. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie w urządzeniu głowicy kompensującej wspomniane wcześniej błędy kątowe cięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz